Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile Söyleşi; “Daha yeşil daha adil bir dünyada yaşamak niyetindeyim!”

Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile Söyleşi; “Daha yeşil daha adil bir dünyada yaşamak niyetindeyim!”

17 Eylül 2020 Blog disabled comments
Söyleşi: İsmail Akyıldız / 16 Eylül 2020 / Yeşil Direniş – Ekoloji ve Yaşam Gazetesi

Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi “Türkiye’de Koronavirüs Öncesi ve Sonrası Ekoloji Hareketleri” başlığını taşıyan söyleşileri İzmir Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu üyesi, EGEÇEP Eş Sözcüsü Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile devam ediyor.

Berna Hanım’ın ismini ilk kez 2009 yılında Yuvarlakçaylıların HES’lere karşı verdiği mücadele bağlamında duydum. Türkiye genelinde HES direnişinde elde edilen az sayıda başarılardan biri Yuvarlakçaylılara ait. Bu daha sonraki direnişlere bir model olan ilk zaferlerimizden biriydi. “Bugün Yuvarlakçay’ın suyuna bakıp mutluluk duyuyorum, iyi ki HES’e geçit vermemişiz” diyen Berna Babaoğlu Ulutaş’ın mücadelesinin daha eskilere yeşil/ekoloji hareketinin ilk deneyimlerinden biri olan İztuzu’nun ve Caretta Caretta’ların korunması mücadelesine kadar gittiğini görüyoruz. Bugün de mücadelesini yoğun olarak sürdüren Berna hanıma standart sorularımıza ek olarak, Yuvarlakçay direnişi, MUÇEV ve hukuk mücadelesinin bugün bir anlamı kalıp kalmadığını sorduk.

Read More

Yuvarlakçay’dan Gezi’ye

1 Ağustos 2019 Blog disabled comments

Yazan: Berna Babaoğlu Ulutaş

Akışına, ağacına, kavurucu yaz sıcağında serinliğine hayran olduğumuz Yuvarlakçay’a HES yapılacağını öğrendiğimizdeki şaşkınlık, bizi Muğla Köyceğiz Pınarköy’de Topgözü’nden doğan Yuvarlakçay’da bir araya getirdi.

Read More

İztuzu’nda yürütmeyi durdurma kararı

22 Ocak 2015 Blog disabled comments

Muğla İkinci İdare Mahkemesi, Valilik bünyesindeki MUÇEV’in, Dalyan’daki İztuzu Plajı’nın da aralarında olduğu 14 günübirlik tesisin işletme hakkını almasına izin veren Başbakanlık onayı işleminin yürütmesini durdurdu. Gerekçe, telafisi imkansız zararlar doğuracak olması.

Read More

HES zaferini keşkekle kutladılar

12 Aralık 2013 Blog disabled comments

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Pınarköy Köyü sınırlarındaki Yuvarlak Çay’da yapılması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı çıkıp, projenin iptal edilmesini sağlayan köylüler, mücadeleyi kazanmalarının 4’üncü yılını lokma döktürüp keşkek yaparak kutladı.

Read More